Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Yumurtalık kisti tedavisi Ankara, yumurtalık kistlerinin veya yumurtalık kistleri sebebiyle oluşan şikâyetlerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tedavilerdir. Yumurtalık aktivitesi, bireyin hormon dengesi ve doğurganlığı için son derece önemlidir. Yumurtalıkların sağlıklı bir şekilde çalışması ile her ay belli miktarlarda yumurta folikülü çatlar ve döllenmeye hazır yumurta hücreleri açığa çıkarırlar. Ancak yumurtalıklarda veya bedenin hormon dengesinde meydana gelen bozukluklar, yumurta foliküllerinin çatlamasını zorlaştırabilir.

  Çatlayamayan yumurta folikülleri, zaman içerisinde kistleşerek çeşitli sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilirler. Bu sağlık sorunları arasında âdet düzensizliği ve âdet kanaması miktarında artış gibi şikâyetler yer almaktadır. Yumurtalık kistleri, yumurtalık kisti ameliyatı veya çeşitli medikal tedaviler ile tedavi edilebilirler. Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kisti kısırlık yapar mı?’’, ‘’Yumurtalık kisti kendi kendine geçer mi?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl olur?’’ ve ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yumurtalık kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalık faaliyetlerindeki bir bozukluk sebebiyle meydana gelen ve genelde iyi huylu olan kitlelerdir. Yumurtalık kistleri sebebiyle âdet düzensizliği ve gebe kalmada güçlük gibi sorunlar deneyimlenebilir. Aynı şekilde âdet kanamalarının yoğunluğunda ve âdet sancılarının şiddetinde artış meydana gelebilir. Over kisti olarak da bilinen bu yapılar yumurtalıkların içinde veya yüzeyinde meydana gelebilirler.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri, hormon bozukluğu gibi nedenlerle ortaya çıkarlar. Yumurtalıklarda, yumurta folikülleri olarak bilinen özel yapılar yer alır. Bu yapılardan her ay birkaç tanesi, hormonların etkisiyle olgunlaşır ve çatlayarak yumurta hücrelerini meydana getirirler. Yumurta hücrelerinin döllenmesiyle de gebelik gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda yumurta folikülleri sağlıklı bir şekilde çatlayamaz ve kistleşerek içlerinde çeşitli vücut dokuları bulunan yapılara dönüşürler.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Âdet düzensizliği.
  • Karın ve kasık bölgesinde ağrı.
  • Âdet kanamalarının normalden daha uzun sürmesi ve kanamalar sırasında hissedilen sancıların şiddetinde artış.
  • İdrara çıkma sıklığında artış.
  • Gebe kalmada güçlük.
  • Mide bulantısı ve kusma.

  Yumurtalık kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Yumurtalık kistlerinin bazı durumlarda belirti vermeden meydana gelebildiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden olası kistlerin tespit edilebilmesi, yeni kistlerin oluşumlarının önlenmesi ve erken tedavilerin mümkün olabilmesi için rutin jinekolojik muayeneler son derece önemlidir.

  Yumurtalık Kistleri Kimlerde Görülür?

  Yumurtalık kistleri genelde genç ve orta yaşlı kadınlarda görülmektedir. Yumurtalık kistlerinin en sık görüldüğü yaş aralığı 20 ila 44’dür. Bununla birlikte ailesinde yumurtalık kisti öyküsü bulunan bireylerde yumurtalık kisti gelişme riski, diğer kadınlara kıyasla daha fazla olabilmektedir.

  Yumurtalık Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

  Yumurtalık kistleri bazı durumlarda kendiliğinden yok olurlar. Ancak bu süreçte hissedilen rahatsızlıklar, bireyin gündelik yaşamını etkileyebileceği için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmekte yarar vardır.

  Yumurtalık Kisti Tehlikeli Mi?

  Yumurtalık kistleri, iyi huylu yapılar olmalarına rağmen bazı tehlikelere sahip olabilirler. Kistlerin büyüklüğüne, gelişim hızlarına ve yerleşim yerlerine bağlı olarak overlerde doku hasarı meydana gelebilir. Buna bağlı olarak kısırlık ve iç kanama gibi son derece tehlikeli durumlar görülebilir. Bu yüzden yumurtalık kistlerinin tedavi edilmesi veya düzenli olarak doktor takibinden geçmesi gerekmektedir.

  Yumurtalık Kistinin Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Yumurtalık kistinin ‘’bitkisel’’ veya ‘’alternatif’’ bir tedavisi yoktur. Bitki kürleri veya alternatif uygulamalar, yumurtalık kistlerini tedavi edebilecek herhangi bir içeriğe sahip değildirler. Bu uygulamalar çoğu zaman çeşitli kâr amacı güden kişiler ve kurumlar tarafından tavsiye edilirler. Yani yumurtalık kistleri gibi fiziksel yapıları, herhangi bir bitki kürü ile tedavi etmek mümkün değildir. 

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Yumurtalık kisti tedavisi kapsamında yapılan yumurtalık kisti ameliyatı genelde 1 saat içerisinde tamamlanmış olur. İlaç tedavisi ise düzenli kullanım gerektirdiği için daha uzun sürer.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi medikal veya cerrahi yolla yapılabilir. Medikal tedavilerde, kistlerin gelişimini durdurmak ve yeni kist oluşumunu önlemek amacıyla doğum kontrol ilaçlarına başvurulur. Cerrahi tedavide ise yumurtalıklarda yer alan kistler, kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi gelişmiş operasyonlar ile alınırlar.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti ameliyatı, kapalı ve açık ameliyat teknikleriyle yapılabilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopik over kisti ameliyatı ismiyle de bilinir. Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat sırasında, hastanın göbek deliği çevresine atılan son derece küçük kesilerle yumurtalıklara ulaşılır ve mikro kamera görüntüleri yardımıyla kistler alınır. Planlanan işlemler tamamlandıktan sonra ameliyatın başında atılan kesiler kapatılır. Bu operasyon hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları ve kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button