Ankara Aşılama Tedavisi

  Aşılama tedavisi Ankara, döllenme ve gebelik ihtimalini arttırmak amacıyla yapılan gelişmiş bir kısırlık tedavisi uygulamasıdır. Kısırlık, her 10 kişiden birinde veya her 10 çiftten ikisinde görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır. Eğer 12 ay boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmemişse tıp dilinde infertilite olarak bilinen bu rahatsızlığın varlığından şüphelenilebilir. Eğer anne adayı 35 yaşından büyükse 12 ay yerine 6 aylık denemenin ardından kısırlıktan şüphelenilmeye başlanabilir.

  Çiftlerde görülen kısırlık sorunu anne adayından, baba adayından veya ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Kısırlık tedavisi kapsamında yapılan aşılama tedavisi sayesinde çocuk sahibi olmak mümkündür. Aşılama tedavisinde, baba adayından alınan sağlıklı sperm hücrelerinin, anne adayının olgunlaşmış yumurta hücrelerini dölleme ihtimali büyük oranda arttırılmaktadır. Bu da gebeliğin daha kolay bir şekilde meydana gelmesini sağlamaktadır. Yazımızın devamında ‘’Aşılama tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Aşılama tedavisinin aşamaları nelerdir?’’, ‘’Aşılama tedavisinin sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Aşılama tedavisinin başarı oranı nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara aşılama tedavisi ve kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Aşılama Tedavisi Nedir?

  Aşılama tedavisi, baba adayından alınan sağlıklı sperm hücrelerinin, anne adayının rahmine bırakıldığı ve böylece gebelik ihtimalinin arttırıldığı kısırlık tedavisi uygulamasıdır. Kısırlık tedavisinin yanı sıra yardımcı üreme tekniği olarak da bilinen aşılama tedavisi, gerektiğinde tekrarlanabilen ve tüp bebek tedavisine kıyasla daha hesaplı olan bir uygulamadır.

  Aşılama Tedavisi Neden Yapılır?

  Aşılama tedavisi, gebe kalma olasılığının arttırılması amacıyla yapılır. Bu uygulama sırasında erkekten alınan çok sayıdaki sağlıklı sperm hücresi, direkt olarak rahme bırakılır. Böylece sperm hücrelerinin yumurta hücresini dölleme olasılığı arttırılır.

  Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  Sperm sayısının veya spermlerin hareket kabiliyetinin düşük olması sebebiyle kısırlık sorunu yaşayan çiftlere aşılama tedavisi uygulanabilir. Aynı şekilde yumurtalama işlevinde meydana gelen sorunlar sebebiyle kısırlık yaşayan çiftlerde de aşılama tedavisi başarılı sonuçlar verebilmektedir.

  Aşılama Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Aşılama tedavisinin avantajları şunlardır:

  • Tüp bebek tedavisine kıyasla daha hesaplıdır.
  • Zahmetsiz bir tedavidir.
  • Ağrısız bir tedavidir.
  • Gerektiğinde tekrarlanabilir.
  • Gebeliğin gerçekleşme olasılığını önemli ölçüde arttırır.

  Aşılama tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Aşılama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Aşılama tedavisi kapsamında yapılan tüm uygulamalar yaklaşık 15 ila 17 gün içerisinde tamamlanmış olur.

  Aşılama Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

  Aşılama tedavisi gerektiğinde tekrarlanabilir. Gebeliğin meydana gelmediği durumlarda çiftler, tüp bebek tedavisi öncesinde 2 ila 3 defa aşılama tedavisini tekrarlatabilirler.

  Aşılama Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

  Aşılama tedavisinin başarı oranını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların başında anne adayının yaşı gelmektedir. Anne adayının yaşı 35’ten ne kadar büyükse aşılama tedavisinin başarı oranı da ters orantılı olarak azalacaktır. Aşılama tedavisinin başarı oranı yaklaşık %10 ila %20 civarındadır. 

  Aşılama Tedavisi Ağrılı Mı?

  Aşılama tedavisi sırasında ağrılı uygulamalara başvurulmaz. 

  Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Aşılama tedavisinin aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak doktor, çiftlere özel bir aşılama tedavisi takvimi oluşturur. Bu takvimin detayları hakkında çiftleri kapsamlı olarak bilgilendirir.
  • Daha sonra ise anne adayına, yumurta hücrelerinin gerektiği gibi olgunlaşabilmesi için yumurta olgunlaştırma iğnesi yapılır.
  • Yumurtaların durumu, ultrason uygulamaları yardımıyla belli aralıklarla kontrol edilir.
  • Yumurtalar olgunlaşmışsa yumurta çatlatma iğnesi yapılır.
  • Bu süreçte baba adayının kliniğe gelip mastürbasyon yolu ile sperm örneği vermesi gerekir.
  • Baba adayından alınan sperm örnekleri yıkanır. Aralarından hareket kabiliyeti en yüksek ve en sağlıklı olanlar seçilir.
  • Seçilen sperm hücreleri, kateter olarak bilinen ince bir boru yardımıyla, vajinadan rahme bırakılır. Böylece sperm hücrelerinin fallop tüpüne ulaşma, yumurtayı dölleme ve gebeliği başlatma ihmali arttırılır. Aşılama tedavisini gerçekleştiren doktor, tedavinin tüm aşamalarında çiftleri destekler ve bilgilendirir.

  Aşılama tedavisinin aşamaları bu şekilde özetlenebilmektedir.

  Aşılama Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Aşılama tedavisinin sonuçları, tedavi son bulduktan 10 ila 14 gün sonra yapılan testlerle belli olabilir. Bu amaç doğrultusunda kan testleri veya eczaneden alınan gebelik testleri kullanılabilir. Eğer gebelik gerçekleşmemişse aşılama tedavisini tekrarlamak mümkündür.

  Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara aşılama tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button