Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi

  Polikistik over sendromu tedavisi Ankara, yumurtalıklarda yeni kist oluşumunu önlemek veya var olan kistleri almak amacıyla yapılan tedavi uygulamalarıdır. Kadınlar son derece hassas bir yumurtalama döngüsüne sahiptirler. Bu döngü, progesteron ve östrojen gibi dişilik hormonlarının kontrolü altında gerçekleşir. Bahsi geçen hormonlar sayesinde, yumurtalıklarda bulunan foliküllerden bazıları her ay olgunlaşır ve çatlamaya hazır hale gelir.

  Yumurta foliküllerinin çatlaması ile birlikte ortaya çıkan olgunlaşmış yumurtalar, sperm tarafından döllenirlerse gebelik meydana gelir. Ancak bazı durumlarda yumurta foliküllerinin olgunlaşma ve çatlama süreçlerinde sorunlar yaşanabilmektedir. Polikistik over sendromu da bu sorunların en yaygın nedenlerinden biridir. Polikistik over sendromu sebebiyle bahsi geçen yumurta folikülleri gerektiği gibi çatlayamaz ve zamanla kistleşirler. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınların yumurtalıklarında birden fazla iyi huylu kist bulunur. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Polikistik over sendromu tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Polikistik over sendromu kısırlık yapar mı?’’ ve ‘’Polikistik over sendromu adet düzensizliği yapar mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara polikistik over sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda birden fazla iyi huylu kist oluşması ile karakterize olan ve özellikle de genç yaştaki kadınlarda görülen kadın hastalığıdır. Polikistik over sendromunun 18 ila 25 yaşlarında olan her 10 kadından 1’inde görüldüğü tahmin edilmektedir. Başta adet düzensizliği ve kısırlık olmak üzere pek çok şikâyete sebep olabilen bu rahatsızlık, kadın doğum doktorları tarafından tedavi edilmektedir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Yumurtalıkların faaliyetleri, östrojen ve progesteron gibi hormonların kontrolü altında gerçekleşir. Bunlara ek olarak kadınlarda, erkeklere kıyasla az miktarlarda da olsa androjen hormonu da yer alır. Eğer androjen hormonu ile dişilik hormonları arasındaki hassas denge bozulur ve androjen hormonu kıyasla artışa geçerse polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu belirtileri şunlardır:

  • Âdet düzensizliği.
  • Aşırı kıllanma.
  • Ses kalınlaşması.
  • Gebe kalmanın zorlaşması, infertilite.
  • Kilo artışı.
  • Yüz ve sırt bölgelerinde sivilce oluşumu.
  • Ara kanamalar.

  PKOS belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Polikistik Over Sendromu Adet Düzensizliği Yapar Mı?

  Polikistik over sendromunun en yaygın belirtisi adet düzensizliğidir. Yumurtalıkların faaliyetleriyle ilgili sorunlar hormonal problemler, direkt olarak adet kanamalarının düzenini etkileyebilmektedir. Polikistik over sendromuna bağlı olarak adet düzensizliği, adet gecikmesi veya iki adet kanaması arasında anormal kanamalar meydana gelebilir. 

  Polikistik Over Sendromu Kısırlık Yapar Mı?

  Polikistik over sendromu kısırlığa yol açabilir. Polikistik over sendromunda yumurtalıklarda olgunlaşan yumurta folikülleri gerektiği gibi çatlayamaz ve kistleşirler. Kistleşen yumurta hücreleri, sperm tarafından döllenemediği için gebe kalmak zorlaşabilir. 

  Polikistik Over Sendromu Kendiliğinden Geçer Mi?

  Polikistik over sendromu kendiliğinden geçmez. Aynı zamanda bu rahatsızlığı tamamen tedavi etmek de mümkün değildir. Ancak polikistik over sendromu sebebiyle ortaya çıkan rahatsız edici belirtiler; tedavi kapsamında reçete edilen ilaçlar sayesinde ortadan kaldırılabilir.

  Polikistik Over Sendromu Tehlikeli Mi?

  Tedavi çalışmaları aksatılan veya geciktirilen polikistik over sendromu hipertansiyon, karaciğerde yağlanma ve şeker hastalığı gibi son derece tehlikeli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden polikistik  over sendromu tedavisi aksatılmamalıdır.

  Polikistik Over Sendromunun Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Polikistik over sendromunun bitkisel bir tedavisi yoktur. Polikistik over sendromu, hormon dengesindeki bozulmalar sebebiyle meydana gelir. Bu hormonların dengesi, bitkisel kürler veya ‘’alternatif tedaviler’’ ile kurulamaz. Polikistik over sendromu olan kadınlara, güvenilir ve bilimsel tedavi uygulamalarına başvurmaları önerilir. Bitkisel uygulamalar çoğu zaman işe yaramaz bazı durumlarda ise anafilaktik şok gibi çok daha tehlikeli reaksiyonlara yol açarlar.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Polikistik over sendromu tedavisinde ilaç kullanımı 6 ay kadar devam edebilir. Zaman zaman belirtilerin şiddetlenmesi ile birlikte yeniden ilaç kullanımına başlanması gerekebilir. Polikistik over sendromu tamamen tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Ancak sebep olduğu olumsuz durumları, ilaç tedavisi ile neredeyse tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yüzden polikistik over sendromu olan kadınlara bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri ve doktor tarafından verilen ilaçları; önerilen dozlarda ve önerilen sıklıkta kullanmaya devam etmeleri tavsiye edilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromu tedavisi, hormon dengesinin yeniden kurulması ve rahatsız edici belirtilerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılır. Bu amaç doğrultusunda hastaya hormon düzenleyici ilaçlar reçete edilebilir. Tedavi sürecine bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli doktor kontrolleri de eşlik edebilmektedir. Doktorunuz, tedavi sırasında başvurulacak olan ilaçların dozunu ve tedavinin detaylarını tamamen size özel olarak planlayacaktır.

  Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara polikistik over sendromu tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button