Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi Ankara, rahim duvarında meydana gelen anormal kalınlaşmanın giderilmesi ve buna bağlı ortaya çıkan şikâyetlerin giderilmesi amacıyla yapılan tedavidir. Tıp dilinde endometrium olarak bilinen rahim duvarı, diğer rahim tabakalarının aksine hormonların kontrolü altında her ay değişime uğramaktadır. Yumurtalama dönemi yaklaşırken kalınlaşan ve gebeliğe uygun bir ortam hazırlayan rahim duvarı, gebelik gerçekleşmediğinde yıkılır ve yeniden incelir.

  Bu döngü progesteron ve östrojen isimli özel hormonlar sayesinde mümkün olur. Ancak bazı durumlarda, bu hormonların dengesiyle ilgili problemler kalınlaşan rahim duvarının yeniden incelmesine engel olabilir. Bu da rahim duvarı kalınlaşması olarak bilinen rahatsızlığa yol açar. Yazımızın devamında ‘’Rahim duvarı kalınlaşması neden olur?’’, ‘’Rahim duvarı kalınlaşması nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Rahim duvarı kalınlaşması kanser habercisi mi?’’ ve ‘’Rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Duvarı Nedir?

  Rahim duvarı, endometrium ismi ile bilinen ve hormonların kontrolü altında her ay değişime uğrayan özel bir yapıdır. Rahim duvarı, âdet döngüsü kapsamında östrojen hormonu yardımı ile kalınlaşır ve progesteron hormonu yardımı ile incelir. Eğer bu hormonların dengesinde bir bozukluk meydana gelirse kalınlaşmış olan rahim duvarı geri incelemeyebilir. Bu durum rahim duvarı kalınlaşması olarak bilinir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

  Rahim duvarı kalınlaşması, endometriumun hormon dengesizliği gibi sebeplerden beklenmedik bir şekilde kalınlaşmasıdır. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi rahim duvarı âdet döngüsü boyunca kalınlaşabilir ve pul pul dökülerek yeniden incelebilir. Doğal olarak gerçekleşen rahim kalınlaşması, bazı kadınlarda anormal sebeplerden meydana gelir. Bu durumda çeşitli tedavi uygulamaları gerekebilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

  Rahim duvarı kalınlaşması âdet döngüsü kapsamında doğal olarak veya hormon dengesizliği olan kadınlarda beklenmedik bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Hormon bozukluğu gibi sebeplerden meydana gelen rahim duvarı kalınlaşması, beraberinde bazı şikâyetlere yol açabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri şunlardır:

  • Âdet kanamalarının beklenenden uzun sürmesi.
  • Âdet kanamalarının daha sık meydana gelmesi.
  • Âdet düzensizliği.
  • Ara kanamalar meydana gelmesi.
  • Âdet kanamalarının normalden daha ağrılı ve sancılı geçmesi.
  • Gebe kalmada zorluk.

  Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür?

  Rahim duvarı kalınlaşması, hormon bozukluğu gibi rahatsızlıkları olan, hormon içerikli ilaçlar kullanan veya ailevi yatkınlığı olan bireylerde meydana gelebilir. Rahim duvarı kalınlaşması özellikle de menopoz döneminde olan kadınlarda, progesteron hormonunun azalmasıyla meydana gelebilmektedir. 

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tehlikeli Midir?

  Rahim duvarı kalınlaşması yol açtığı şikâyetler ve sebep olabileceği olası rahatsızlıklar sebebiyle tehlikeli bir kadın hastalığıdır. Bu yüzden rahim duvarında kalınlaşma meydana gelen kadınların, en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Kanser Midir?

  Rahim duvarı çoğu zaman kansere işaret etmez. Ancak bazı durumlarda, rahim duvarında kalınlaşmaya yol açan hücreler anormal bir yapıya sahip olabilir. Atipik endometrial hiperplazi olarak bilinen bu durum kanser öncüsü olarak bilinmektedir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tekrarlar Mı?

  İlaç tedavisi, küretaj ve dilatasyon uygulamaları sonrasında rahim kalınlaşmasının tekrarlama riski vardır. Rahim alma ameliyatı ile yapılan operasyonlardan sonra ise bu risk tamamen ortadan kalkar.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Olur?

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi pek çok farklı şekilde yapılabilir. Tedavi uygulamaları arasından en sık medikal uygulamalar tercih edilir. Hormon düzenleyici ilaçlar yardımı ile rahim duvarının incelmesi sağlanabilir ve rahim duvarının yeniden kalınlaşması önlenebilir. Bazı durumlarda kürtaj ve dilatasyon gibi uygulamalarla rahimdeki fazla dokuların kazınması gerekebilir. Eğer birey, ileride hamile kalmayı planlamıyorsa veya çoktan menopoza girmişse kapalı rahim alma ameliyatı yapılabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kapalı rahim alma ameliyatı veya laparoskopik histerektomi olarak da bilinen rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı genelde 1 ila 1,5 saat içerisinde tamamlanmış olur. Bazı durumlarda ameliyatın süresi 3 saate kadar çıkabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı, kapalı veya açık cerrahi tekniklerle yapılabilmektedir. Kapalı rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı sırasında bireyin rahmi, göbek bölgesine açılan mini cerrahi kesiler yardımı ile alınır. Bu kesilerin boyutu 0,4 ila 1 santimetre arasında değişiklik gösterebilmektedir. Kapalı ameliyat sırasında bu kesilerden rahim bölgesine özel bir kamera gönderilir. Kameradan gelen görüntüler sayesinde cerrah, gerekli işlemleri gerçekleştirir ve rahmi alır. Kapalı rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı olan hastalar operasyondan bir gün sonra taburcu edilirler. 2 ila 4 hafta içerisinde büyük oranda iyileşebilir ve genele ilk haftadan sonra gündelik yaşamlarına dönebilirler.

  Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Ameliyatı Fiyatları 2023

  Ankara kapalı rahim duvarı kalınlaşması ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button