Ankara İdrar Kaçırma Ameliyatı

  İdrar kaçırma ameliyatı Ankara, kadınlarda idrar kaçırma problemine yol açan problemlerin ortadan kaldırılması ve idrar kaçırma sorunun giderilmesi amacıyla yapılan operasyondur. İdrar kaçırma sorunu, idrar kesesinin yapısı ile ilgili sorunlardan meydana gelebilir. İdrar kesesi ile idrar borusu arasındaki açının bozulması, yani idrar kesesi sarkması olarak bilinen durum kadınlarda idrar kaçırmanın en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

  Bu rahatsızlık idrar kaçırma ameliyatı kapsamında yapılan TVT ve TOT gibi operasyonlarla tedavi edilebilmektedir. İdrar kaçırma ameliyatı laparoskopik tekniklerle yani kapalı ameliyat teknikleriyle yapılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’İdrar kaçırma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’İdrar kesesi sarkması ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’İdrar kesesinde sarkma neden olur?’’ ve ‘’İdrar kaçırma nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara idrar kaçırma ameliyatı ve idrar kesesi sarkması ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  İdrar kaçırma, bireyin idrarını tutamaması, idrarını; kontrolsüz ve istemsiz bir şekilde yapması olarak bilinen durumdur. Bu durum çocuklarla birlikte yetişkin kadınlarda ve yetişkin erkeklerde de meydana gelebilmektedir. İdrar kaçırma sorununun pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma, taşma tipi idrar kaçırma ve karışık tip idrar kaçırma sorunudur.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

  Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • İlerleyen yaş.
  • Hormon bozukluğu.
  • Şeker hastalığı.
  • Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları.
  • Pelvik kaslarda ve bağ dokularda yıpranma, zayıflama.
  • İdrar kesesi sarkması.
  • Kronik kabızlık.
  • İlaç kullanımı.
  • Böbrek taşı.
  • İdrar kesesi enfeksiyonları.

  Bu gibi etmenler kadınlarda idrar kaçırma sorununa yol açabilirler. İdrar kaçırma probleminin ortadan kaldırılması için idrar kaçırmanın hangi etmenden ortaya çıktığını belirlemek önemlidir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma tipleri şunlardır:

  Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

  Sıkışma tipi idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları veya idrar kesesinde taş gibi sebeplerden ortaya çıkabilen bu sorun, idrar kesesi dolu olmasa bile tuvalete gitme ihtiyacı doğurur. Buna bağlı olarak idrar kaçırma gerçekleşebilir.

  Stres Tipi İdrar Kaçırma

  Stres tipi idrar kaçırma, fiziksel aktivitelere veya öksürme, hapşırma gibi durumlara bağlı olarak, mesane üzerinde meydana gelen strese bağlı gerçekleşen idrar kaçırma tipidir. Özellikle de menopoz sonrası dönemde olan kadınlarda sık rastlanılır.

  Taşma Tipi İdrar Kaçırma

  Taşma tipi idrar kaçırma, mesanenin tamamen dolması ve bu dolmanın zamanında hissedilememesi sebebiyle meydana gelen idrar kaçırma durumudur.

  Karışık Tip İdrar Kaçırma

  Karışık (mix) tip idrar kaçırma hem stres tip idrar kaçırmanın hem de sıkışma tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü idrar kaçırma durumudur.

  İdrar kaçırma tipleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

  İdrar kaçırmayı önlemek adına erken yaşlardan itibaren düzenli egzersiz yapılması, kronik kabızlık gibi rahatsızlıklar için tedavi alınması ve sıvı alımının düzenlenmesi önerilir. İdrar kaçırma problemleri bu önleme uygulamalarına rağmen meydana gelebilmektedir. Bu durumda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekir.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma İçin Bitkisel Tedavi Var Mı?

  İdrar kaçırmayı tedavi etmek amacıyla kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış herhangi bir bitkisel tedavi yoktur. Bitkisel tedavi uygulamaları, tedavi özelliği olmayan ve dolayısıyla teoride ‘’tedavi’’ olarak tanımlanmayan alternatif uygulamalardır. Bu uygulamalar idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırmadıkları gibi son derece tehlikeli alerjik reaksiyonlara da yol açabilirler.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur?

  Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi kapsamında hastaya çeşitli egzersiz programları verilebilir, pelvik kasları güçlendirmek amacıyla yapılan bu egzersizler ilaç tedavisi ile desteklenebilir. Ancak idrar kaçırmanın kesin tedavisi cerrahi operasyonlarla yapılır. Bu operasyon kapalı idrar kaçırma ameliyatı olarak bilinir.

  Kapalı İdrar Kaçırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  İdrar kaçırma ameliyatı kapsamında yapılan TOT ve TVT gibi operasyonlar genelde 20 dakika içerisinde tamamlanmış olurlar.

  Kapalı İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı idrar kaçırma ameliyatı, lokal anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat için genel anestezi de tercih edilebilmektedir. İdrar kaçırma sorunu, idrar kesesindeki sarkmadan da kaynaklanıyor olabileceği için bu operasyon idrar kesesi sarkması ameliyatı olarak da bilinir. Kapalı cerrahi tekniklerle gerçekleşen bu operasyonda TOT ve TVT gibi özel yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler sayesinde idrar kesesine sağlıklı bir konum ve ideal bir açı kazandırmak mümkün hale gelir. Böylece idrar kaçırma sorunu ortadan kaldırılmış olur.

  Kapalı İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  İdrar kaçırma ameliyatı sonrası 1 gün hastane yatışı gerekebilir. Bazı durumlarda ise hasta aynı gün taburcu edilir. Taburcu olan hastalara bir ay boyunca ayakta duş almaları, havuza veya denize girmemeleri ve kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri önerilmektedir.

  Ankara İdrar Kaçırma Ameliyatı Fiyatları 2023

  Ankara idrar kaçırma ameliyatı fiyatları ve idrar kaçırma tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button