Ankara Rahim Filmi

  Rahim filmi Ankara, rahim yapısının incelenmesine, rahimdeki sorunların tespit edilmesine ve kısırlık gibi sorunların nedenlerinin araştırılmasına imkân sağlayan gelişmiş bir görüntüleme uygulamasıdır. Bir tedavi uygulamasının başarısını etkileyen en büyük etmen, tedavi edilmeye çalışılan rahatsızlığın ne kadar kesin bir şekilde teşhis edildiğidir. Bu yüzden doktorlar, herhangi bir tedavi uygulaması öncesinde kesin bir teşhis koymak ve rahatsızlığın detaylarını araştırmak amacıyla bazı uygulamalara başvururlar.

  Rahim filmi veya ilaçlı rahim filmi olarak bilinen işlem de bu uygulamalardan biridir. Rahim filmi sayesinde, rahmin iç yapısını oldukça detaylı bir şekilde gözlemlemek mümkün olmaktadır. Böylece rahimdeki yapısal bozukluklar teşhis edilebilir; kısırlık ve tekrarlayan düşük gibi sorunların nedenleri araştırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Rahim filmi nasıl çekilir?’’, ‘’Rahim filmi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Rahim filmi sonrası kanama olur mu?’’ ve ‘’Rahim filmi sonrası adet düzensizliği olur mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara rahim filmi (HSG) hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Filmi Nedir?

  Rahim filmi, rahim boşluğunun görüntülenebilmesi ve hastalıkların teşhis edilebilmesi amacıyla, genelde kadın doğum uzmanları tarafından kullanılan tanılama yöntemidir. Bu uygulama, rahmin daha iyi görüntülenmesi amacıyla rahme verilen sıvı sebebiyle halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak bilinmektedir. Rahim filmi sayesinde rahmin ve fallop tüplerinin yapısındaki bozukluklar, rahim içi kitleler değerlendirilebilir; dişi üreme sistemi ile ilgili şikâyetlerin nedeni araştırılabilir.

  İlaçlı Rahim Filmi Neden Çekilir?

  İlaçlı rahim filmi şu gibi amaçlar doğrultusunda çekilebilir:

  • Kadınlarda kısırlığa yol açan nedenleri araştırmak.
  • Tekrarlayan bebek kaybının neden meydana geldiğini öğrenmek.
  • Rahmin yapısını değerlendirmek.
  • Rahimde yer alan kitleleri ve benzer anormal oluşumları incelemek.
  • Fallop tüplerinin durumu hakkında araştırmalar yapmak.

  İlaçlı rahim filmi bu gibi nedenlerden çekilebilir. 

  İlaçlı Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim duvarı, âdet kanamaları bittikten yaklaşık 2 ila 3 gün sonra rahim filmi için ideal bir yapıya kavuşur. Bu yüzden rahim filmi genelde bahsi geçen zaman aralığında çekilir.

  İlaçlı Rahim Filmi Zararlı Mı?

  Rahim filmi zararlı veya tehlikeli bir tanılama uygulaması değildir. Aksine bu uygulama sayesinde bireyin yaşamını tehdit edebilecek veya kısırlık gibi sorunlar yaşamasına sebep olabilecek rahatsızlıkları teşhis etmek mümkün hale gelir. İlaçlı rahim filmi ile araştırılan ve teşhis edilen hastalıklar, kişiye özel tedavi uygulamaları sayesinde başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilirler.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

  HSG çekimi yaklaşık 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanır.

  Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Rahim filmi sonuçları, HSG çekiminden yaklaşık 1 saat sonra belli olur. Doktorunuz bu sonuçları özenle değerlendirir, daha önce yapmış olduğu testlerle karşılaştırır ve sizi konu hakkında detaylı olarak bilgilendirir.

  Rahim Filmi Sonrası Kanama Olur Mu?

  Rahim filmi sonrasında nadiren de olsa hafif vajinal kanamalar görülebilir. Lekelenme tarzı olan kanamlar için hastalara 1 ila 2 gün boyunca hijyenik ped kullanmaları önerilir.

  HSG Çekimi Ağrılı Mı?

  HSG çekimi ağrılı bir uygulama değildir. Ancak HSG çekimi öncesinde, rahmin detaylı bir şekilde gözlemlenebilmesi için rahme özel bir sıvı verilir. Bu sıvının verilebilmesi amacıyla vajinal dudaklar spekulumla ayrılmaktadır. Spekulum sebebiyle rahim filmi sırasında hafif bir baskı hissi deneyimlemek mümkündür.

  HSG Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

  HSG uygulaması adet düzensizliğine yol açmaz. Eğer HSG çekimi sonrasında adet düzensizliği deneyimleniyorsa bunun, tedavi için kullanılan ilaçlardan kaynaklanıyor olma ihtimali yüksektir. Konu hakkında doktorunuza danışarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi steril koşullar altında çekilen bir uygulamadır. Böylece olası enfeksiyonlar önlenmiş olur. Uygulama sırasında hastadan, özel bir hasta önlüğü giymesi istenir. Daha sonra ise doktor, hastaya uygun bir pozisyon verir. Vajinal duvarlar, spekulum isimli metal bir araçla aralanır. Ardından ise rahme, rahmin daha detaylı gözlemlenmesine olanak sağlayan bir sıvı verilir. Bu işlemin ardından rahim filmi çekilir ve uygulama son bulur.

  Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2023

  Ankara rahim filmi (HSG) fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button