Ankara Bartholin Kisti Tedavisi

  Bartholin kisti tedavisi Ankara, bartholin bezlerindeki kistleşmeyi ve bu kistin enfekte olmasıyla meydana gelen apseyi tedavi etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Vajina içerisinde bartholin bezi olarak bilinen özel yapılar bulunur. Bu bezler sayesinde vajina, cinsel uyarımlarla birlikte ıslanabilir ve cinsel birleşme çok daha kolay bir şekilde meydana gelebilir.

  Bartholin bezleri tarafından salgılanan sıvıların bir diğer önemli görevi ise spermlerin, yumurta hücrelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Bu salgı bezleri, bazı durumlarda tıkanarak kistleşebilirler. Bartholin bezlerinin tıkanması ve şişmesi ile meydana gelen yapıya bartholin kisti denir. Bartholin kistleri ise zararlı organizmalar tarafından enfekte edilebilir ve bartholin apsesi olarak bilinen yapıları meydana getirebilirler. Bartholin kisti ve apsesi tedavisi, bu yapıların tedavi edilmesi amacıyla gerçekleşir. Yazımızın devamında ‘’Bartholin apsesi nedir?’’, ‘’Bartholin apsesi tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Bartholin kisti belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Bartholin kisti patlarsa ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara bartholin apsesi ve kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Bartholin Kisti Nedir?

  Bartholin kisti, vajina içerisinde yer alan bartholin isimli salgı bezinin tıkanması sebebiyle meydana gelen yapıdır. Bu yapının kistleşmesi ile birlikte vajina, cinsel ilişkiler sırasında gerektiği gibi kayganlaşamayabilir. Buna bağlı olarak da cinsel ilişkiler zorlaşabilir. Aynı şekilde bartholin kisti, cinsel birliktelik sırasında ağrı hissi oluşmasına da yol açabilir. Bartholin kistinin enfekte olmasıyla meydana gelen yapılara ise bartholin apsesi adı verilir.

  Bartholin Kisti Neden Olur?

  Bartholin kisti, bartholin isimli salgı bezlerinin fiziksel olarak tıkanmasıyla meydana gelir. Bu tıkanmanın nedenleri arasında geçirilmiş cerrahi operasyonlar, genetik faktörler ve enfeksiyonlar yer alabilmektedir.

  Bartholin Apsesi Nedir?

  Bartholin apsesi, bartholin kistlerinin enfekte olmasıyla meydana gelen ve oldukça rahatsız edici belirtilere sebep olabilen yapıdır. Bel soğukluğu gibi hastalıklar sırasında bartholin kisti enfekte olabilir ve apseleşebilir.

  Bartholin Apsesi Belirtileri Nelerdir?

  Bartholin apsesi belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Ağrılı cinsel birleşme, disparoni.
  • Vajinada hassasiyet.
  • Yüksek ateş ve bitkinlik.
  • Vajinanın sağ veya sol yanında yumru hissi.
  • Fiziksel aktiviteler sırasında genital bölgede ağrı.

  Bartholin kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Bartholin Apsesi Kendiliğinden Geçer Mi?

  Bartholin apsesi kendiliğinden geçmez veya kendiliğinden geçmesi uzun bir zaman alabilir. Bartholin kistlerinin ve bartholin apselerinin tedavi edilebilmesi için bu yapıların içlerinin, özel cerrahi işlemlerle boşaltılması gerekir. Bu da yalnızca alanında uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde vajinal dokulara zarar verilebilir ve bartholin bezleri kalıcı olarak hasar alabilir.

  Bartholin Apsesi Patlarsa Ne Olur?

  Bartholin apselerinin içinde, enfeksiyonlar sonucu oluşan irin yer almaktadır. Bartholin apsesinin kontrolsüz bir şekilde patlaması ile bu irin vajinal kanal içerisine dağılabilir ve çok daha önemli organlarda ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden bartholin apsesi evde patlatılmamalıdır. Vajinal bölgede şişlik hissi olan veya genel olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtileri deneyimleyen hastalara, teşhisin ve tedavi çalışmalarının mümkün olabilmesi için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Bartholin Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Bartholin apsesi tedavisi ve bartholin kisti tedavisi; bu yapıların boyutlarına ve belli başlı niteliklerine göre değişebilir. Tedavi sürecinde antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlara ek olarak oturma banyosu ismiyle bilinen uygulamaya başvurulabilir. Oturma banyosu sayesinde, sıcak su ile kontrollü bir şekilde temas eden küçük bartholin kistleri, cerrahi işleme kalmadan kendiliğinden delinebilir. Eğer bu uygulamalarla yeterli bir sonuç alınamazsa bartholin apsesi ameliyatı veya bartholin kisti ameliyatı olarak bilinen operasyona başvurulur.

  Bartholin Kisti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Bartholin kisti ameliyatı genelde 10 ila 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmış olur. Bazı durumlarda ameliyatın süresi bir miktar artabilir.

  Bartholin Kisti Ameliyatı Nasıl Olur?

  Bartholin kisti ameliyatı sırasında farklı tekniklere başvurmak mümkündür. Tüm bu operasyonlar özel anestezi uygulamaları sayesinde ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Bu tekniklerden ilkinde bartholin kistine kontrollü bir cerrahi kesi atılır ve içeriğin tahliye edilmesi sağlanır. Diğerinde ise bartholin bezinin kanalları cerrahi olarak yeniden düzenlenir. Üçüncü teknikte ise Word katater isimli özel bir aparat ile yapılır. Bu uygulama sırasında kullanılan balon-boru sistemi sayesinde bartholin kistinin içeriği kontrollü bir şekilde tahliye edilir. Bu uygulamalara antibiyotik tedavisi de eşlik edebilir.

  Ankara Bartholin Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara bartholin kisti tedavisi, bartholin kisti ameliyatı fiyatları ve bartholin apsesi ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button