Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı Ankara, yumurtalıkların üzerinde veya içinde yer alan kistlerin, laparoskopik yöntemlerle alınmasına imkân sağlayan modern bir tedavi uygulamasıdır. Yumurtalık kistleri, büyüklüklerine ve yerleşimlerine göre yumurtalıklara zarar verebilir; kısırlık ve âdet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilirler. İlaç tedavisi bu kistlerin gelişimini veya tekrarlamasını belli ölçülerde önlese de var olan kistleri tedavi etmede yetersiz kalabilir.

  Bu gibi durumlarda yumurtalık kisti ameliyatı olarak bilinen cerrahi operasyona başvurulur. Bahsi geçen operasyon kapalı ameliyat teknikleriyle, yani laparoskopi ile yapılabilmektedir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, pek çok yönüyle açık yumurtalık kisti ameliyatından daha avantajlı bir operasyondur. Yazımızın devamında ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nedir?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı kaç saat sürer?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Laparoskopik over kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalama işleminde meydana gelen sorunlar sebebiyle yumurtalıkların içinde veya üzerinde meydana gelebilen, iyi huylu kitledir. Yumurtalık kistleri belirti vermeyen bir yapıya sahip olabildikleri gibi âdet düzensizliği ve kısırlık gibi sorunlara da sebep olabilirler. Eğer bireyin gündelik yaşamını etkiliyorlarsa kapalı yumurtalık kisti ameliyatı veya laparoskopik over kisti ameliyatı olarak bilinen operasyon ile alınmaları gerekir. Bu operasyon sayesinde yumurtalık kistlerinden ve kistlerin gündelik yaşamı etkileyen zararlı etkilerinden kurtulmak mümkün olur.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin en önemli nedenleri arasında hormon bozukluğu yer almaktadır. Bununla birlikte hormon içerikli ilaçların kullanımı, ailevi yatkınlık ve benzer etmenler de yumurtalık kistlerine yol açabilir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Karında şişlik.
  • Karın ve sırt ağrısı.
  • Âdet düzensizliği.
  • Ağrılı âdet kanamaları.
  • İdrara çıkma sıklığında artış.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Âdet kanamalarının normalden daha şiddetli olması.
  • Kısırlık.

  Over kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Yumurtalık Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

  Yumurtalık kisti belirtileri medikal tedavilerle veya kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi cerrahi operasyonlarla yapılabilir. Medikal tedaviler sayesinde yumurtalık kistleri sebebiyle deneyimlenen belirtiler ortadan kaldırılabilir ve yeni kistlerin oluşumu önlenebilir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli gelmez ve cerrahi operasyona başvurulması gerekir. Bu durumda açık yumurtalık kisti ameliyatı veya kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi operasyonlara başvurulabilir. 

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalık kistlerinin mikrocerrahi içeren laparoskopik tekniklerle alınması amacıyla yapılan operasyondur. Bu operasyon pek çok yönü ile açık yumurtalık kisti ameliyatından daha avantajlıdır. Operasyonun en büyük avantajı, ameliyat sırasında geniş ve büyük cerrahi kesilere ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu hem ameliyat sonrası dikiş izlerinin küçük olmasını hem de bireyin ameliyat sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Bu operasyon tıp dilinde laparoskopik over kisti ameliyatı olarak da bilinmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının süresi kişiden kişiye değişebilir. Operasyonun genelde 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanmış olması beklenir.

  Yumurtalık Kistleri Ameliyat Sonrası Tekrarlar Mı?

  Yumurtalık kisti ameliyatı olan bazı hastalarda, yumurtalık kistleri yeniden meydana gelebilir. Bunun önlenmesi amacıyla ameliyatın ardından bir süre ilaç kullanımı gerekli olabilir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Olur?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, steril ameliyathane koşullarında ve hasta genel anestezi altındayken yapılmaktadır. Ameliyat sırasında, özel bir solüsyonla temizlenen göbek deliği çevresine, boyutları ortalama 0,5 cm civarında olan üç kesi atılır. Bu kesilerden kadın bölgesine mikrocerrahi aparatları ve mikro kamera sokulur. Kameradan gelen gerçek zamanlı görüntüler sayesinde yumurtalık kistleri tespit edilir, tespit edilen kistler dikkatle alınır. Planlanan işlemler tamamlandıktan sonra göbek çevresindeki kesiler dikilir ve ameliyat sonlanır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı olan kadınlar 1 gecelik hastane gözetiminin ardından taburcu edilirler. Bazı durumlarda ameliyatın gerçekleştiği gün taburcu olmaları da mümkündür. Genelde ameliyattan sonraki bir hafta içerisinde büyük oranda iyileşip günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Tam olarak iyileşmeleri ise 2 ila 4 haftayı bulabilir. Tam iyileşme gerçekleşmeden önce ameliyat bölgesine zarar verebilecek olan davranışlardan sakınılmalı, 1 ay boyunca denize veya havuza girilmemelidir.

  Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2023

  Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button