Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Ankara, anormal vajinal akıntıları tedavi etmek; vajina ve vulvada meydana gelen kaşıntı hissini gidermek amacıyla yapılan uygulamadır. Vajinanın içerisinde çok sayıda yararlı bakteri yaşar. Bu bakteriler vajinanın pH derecesini düzenler, vajinal faunanın zarar görmesini ve dışarıdan gelen zararlı mikroorganizmaların enfeksiyonlara yol açmasını engellerler. Aynı amaç doğrultusunda vajina, vajinal akıntı olarak bilinen berrak ve kokusuz bir sıvı salgılar. Bu sıvının görünümü ve yapısı, âdet döngüsü kapsamında bir miktar değişebilir ancak çoğu zaman herhangi bir kokuya sahip değildir.

  Vajinal enfeksiyonlar sırasında ise kokusunda, renginde ve yoğunluğunda değişimler meydana gelebilir. Normal olmayan vajinal akıntılar aynı zamanda vulva ve vajinada kaşıntı hissine de yol açabilirler. Yazımızın devamında ‘’Normal vajinal akıntı nasıl olmalı?’’, ‘’Normal olmayan vajinal akıntılar nasıl anlaşılır?’’, ‘’Vajina kaşıntısı nasıl geçer?’’ ve ‘’Vulvada kaşıntı hissi neden olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, vajinanın doğal yapısının korunması amacıyla, vajina tarafından salgılanan berrak ve kokusuz sıvıdır. Vajinal akıntıların miktarı ve yapısında, âdet döngüsünün hangi kısmında olunduğuna göre hafif değişimler meydana gelebilir. Ancak vajinal akıntıların yapısındaki asıl değişim, vajinal enfeksiyonlar sırasında meydana gelir. Bakteriler, virüsler veya mantarlar sebebiyle meydana gelebilen enfeksiyonlar vajinal akıntıların renginde, yoğunluğunda ve kokusunda değişimlere sebep olabilirler. Anormal vajinal akıntılar sebebiyle şu gibi belirtiler deneyimlenebilir:

  • Vajina ve vulvada kaşıntı.
  • Bitkinlik.
  • İdrara çıkma sıklığında artış.
  • Vajinal akıntıların kötü kokulu olması.
  • Karın ağrısı.

  Anormal vajinal akıntılara bu gibi belirtiler eşlik edebilir.

  Sağlıklı Vajinal Akıntı Nasıl Olmalıdır?

  Sağlıklı vajinal akıntıların şeffaf bir yapıya sahip olması, kokusuz olması ve kaşıntı gibi sorunlara yol açmaması beklenir. Âdet kanamalarından hemen önce vajinal akıntılar pembemsi bir renge sahip olabilirler. Kanamalar bittiğinde ise koyu kırmızı veya kahverengi bir renkleri olabilir. Bunlar da normal olarak kabul edilirler. Ancak akıntıların rengi sarı veya yeşil tonlarındaysa ve bozulmuş balığı andıran bir kokuya sahiplerse vajinal enfeksiyonlardan şüphelenilebilir.

  Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Normal vajinal akıntılar, vajinayı muhafaza etmek ve vajina faunasının sağlığını korumak amacıyla oluşurlar. Normal olmayan vajinal akıntılar ise çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle meydana gelebilirler. Bu rahatsızlıklardan bazıları şunlardır:

  • Viral enfeksiyonlar.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar.
  • Mantar enfeksiyonları.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
  • Genital bölgeye uygun olmayan bir bakım ürünü veya kozmetik ürün kullanımı.
  • Rahim ağzı kanseri gibi kanser hastalıkları.
  • Vajinal atrofi.
  • Vajinit.
  • Pelvik inflamatuar hastalık.

  Anormal vajinal akıntılar bu gibi sebeplerden meydana gelebilir.

  Kötü Kokulu Vajinal Akıntıya Ne İyi Gelir?

  Kötü kokulu vajinal akıntılar, bu akıntılara yol açan enfeksiyon gibi faktörlerin ortadan kaldırılması ile düzelebilir. Bunun haricinde vajinayı kokulu sabunlarla yıkamak gibi uygulamalar hem vajina faunasına zarar verir hem de kötü kokulu akıntıları ortadan kaldırmada yeterli olmaz.

  Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

  Genital bölgede kaşıntı hissinin en büyük sebebi vajinal enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar ve enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelen anormal akıntılar, vulva ve vajinada kaşıntı hissine yol açabilirler.

  Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

  Vajina kaşıntısını önlemek amacıyla genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Ancak bu bölgenin temizliği ideal şekillerde yapılmalıdır. Genital bölge düzenli olarak bol su ile yıkanmalıdır. Ancak vajinal duş gibi uygulamalar önerilmemektedir. Aynı şekilde genital bölgenin temizliğinde mümkünse sabun kullanılmamalı, kullanılacaksa da pH derecesi genital bölgeye uygun olan, kokusuz sabunlar tercih edilmelidir.

  Vajinal Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Genital bölgede kaşıntı şikâyetine sahip olan bireyler, kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman bir doktor ile görüşmelidirler. Böylece kaşıntının hangi nedenden ortaya çıktığı belirlenebilir ve kişiye özel tedavi uygulamalarına başvurulabilir.

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, bu şikâyetlerin hangi sebepten meydana geldiğini araştırmakla başlar. Bahsi geçen amaç doğrultusunda çeşitli testler gerçekleştirilebilir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik ilaçlar, mantar enfeksiyonu söz konusu ise antifungal ilaçlar reçete edilebilir. Viral enfeksiyonlar sonucu oluşan anormal vajinal akıntılar ve vulvar kaşıntı içinse bahsi geçen şikâyetleri dindirmeye yönelik ilaçlar reçete edilebilir.

  Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button