Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi

  Adet düzensizliği tedavisi Ankara, adet düzensizliğinin nedenlerini belirlemek ve bu nedenlere yönelik özel tedaviler gerçekleştirmek için yapılan uygulamadır. Adet kanamaları ergenliğe girilmesiyle başlar ve gebelik süreçleri haricinde menopoza girilene kadar devam ederler. Adet kanamaları, rahimde her ay gerçekleşen bazı değişiklikler sebebiyle meydana gelmektedir. Bu değişimler kapsamında rahim duvarı olarak bilinen endometrium, her ay belli miktarda kalınlaşır. Böylece rahimde, olası gebelikler için çok daha uygun ve güvenli bir ortam oluşmuş olur.

  Eğer yumurtalıklardan salınan olgunlaşmış yumurta döllenmezse endometriumun kalınlaşan bölümü yıkılır. Yıkılan dokular adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır. Bu döngü, gebelik sürecinde olmayan kadınlarda menopoza girilene kadar devam etmektedir. Ancak bazı durumlarda hormon bozukluğu, kadın hastalıkları ve aşırı stres gibi etmenler bu döngünün düzeninde sorunlara yol açabilir. Adet düzensizliği olarak bilinen bu durum, ortaya çıkma sebebine göre farklı şekillerde giderilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Adet düzensizliği neden olur?’’, ‘’Adet düzensizliği tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Adet düzeni neden bozulur?’’ ve ‘’Regl düzensizliği için hangi bölüme gidilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.

  Âdet Kanaması Nedir?

  Dişi üreme sistemi organları, ergenliğe girilmesi ile birlikte asıl işlevlerini gerçekleştirmeye başlarlar. Bu faaliyetler kapsamında her ay sağlıklı ve olgun yumurta hücreleri üretilir. Olgunlaşan yumurta hücreleri, sperm tarafından döllenmek ve gebeliği başlatmak için hazır haldedirler. Bu süreçte endometriumun kalınlaşması ile birlikte rahim de kendisini gebeliğe hazırlar. Eğer döllenme gerçekleşmezse bu hazırlıklar iptal edilir, rahim duvarı yıkılır, yıkılan dokular olgunlaşmış yumurta hücreleri ve bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılırlar. Adet kanaması veya regl kanaması olarak bilinen bu durumun, gebelik süreci haricinde menopoza girilene kadar belli bir düzende tekrarlaması beklenir.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği, çeşitli sebeplerle adet döngüsünün bozulmasıdır. Normal şartlarda adet kanamalarının 21 ila 35 günde bir tekrarlaması beklenir. Ancak bazı bireylerde, çeşitli nedenlerden adet kanamaları 21 günde birden daha sık veya 35 günde birden daha seyrek meydana gelebilir. Hatta bazı bireylerde aylar boyunca adet kanamaları görülmeyebilir. Bu durumda adet düzensizliğinden bahsetmek mümkündür.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliği nedenleri şunlardır:

  • Polikistik over sendromu.
  • Hormon bozukluğu.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Yumurtlama ile ilgili problemler.
  • Hormon içerikli ilaç kullanımı.
  • Rahim yapısı ile ilgili anormallikler.
  • Dişi üreme sistemini etkileyen kanser hastalıkları.
  • Aşırı stres.
  • Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak.

  Regl düzensizliği nedenleri arasında bunlar yer alabilir.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliğine şu gibi belirtiler de eşlik edebilir:

  • Baş dönmesi.
  • Gebe kalmada güçlük.
  • Kıllanma ve ses kalınlaşması gibi problemler.
  • Adet kanaması miktarında artış.

  Adet düzensizliği ile birlikte görülebilen belirtilerden bazıları bunlardır.

  Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

  Adet kanamalarının 21 ila 35 günde bir tekrarlaması ve 5 ila 7 gün boyunca devam etmesi beklenir.

  Adet Gecikmesi Normal Mi?

  Adet gecikmesi, adet kanamasının 7 günden fazla gecikmesidir. Eğer birey gebe değilse adet kanamalarının 7 ila 10 günden fazla gecikmesi bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Bununla birlikte adet kanamalarının 5 ila 7 gün gecikmesi normal kabul edilebilmektedir.

  Adet Düzensizliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Adet düzensizliği yaşayan kadınlara, alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri önerilir. Kadın doğum uzmanları, adet düzensizliğinin hangi sebepten meydana geldiğini tespit edebilir ve kişiye özel tedavi uygulamalarıyla adet düzensizliğine son verebilir.

  Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Tedavi Var Mı?

  Adet düzensizliğinin bitkisel tedavisi veya alternatif tedavisi yoktur. Adet düzensizliği gibi şikâyetler çoğu zaman vücuttaki önemli hormonların dengesizliği veya bir kadın hastalığı sebebiyle meydana gelir. Bu gibi etmenler bitkisel tedaviler ile ortadan kaldırılamaz. Bununla birlikte bitkisel tedaviler, ağır alerjik reaksiyonlara yol açma riskleri bulunan ve güvenilir olmayan uygulamalardır. Unutulmamalıdır ki bir hastalık yalnızca tıp eğitimi almış doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilebilir. Alanında uzman bir hekim tarafından, ideal koşullar altında ve tıp biliminin çizdiği sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilmeyen hiçbir uygulama ‘’tedavi’’ olarak tanımlanamaz.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Olur?

  Adet düzensizliği tedavisinde, adet kanamalarının neden düzensizleştiğini belirlemek çok önemlidir. Bu amaç doğrultusunda çeşitli tanılama uygulamalarına ve tetkiklere başvurulabilmektedir. Adet düzensizliği hormon dengesizliği sebebiyle ortaya çıkmışsa östrojen ve progesteron hormonlarını düzenlemek amacıyla hormon düzenleyici ilaçlar reçete edilebilir. Eğer rahimde yer alan miyomlar veya polipler, adet düzensizliğinin yanı sıra şiddetli kanamalara ve kısırlık gibi sorunlara yol açıyorlarsa cerrahi uygulamalar da gerekli olabilir. Tedavinin detayları kadın doğum uzmanı tarafından kişiye özel olarak planlanır.

  Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2023

  Ankara adet düzensizliği tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Bülent Berker’le iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button